Każdy, kto dba o zdrowie troszczy się również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie wody nie tylko usuwa toksyny z organizmu, ale także pomaga schudnąć. Niestety, picie wody z butelki plastikowej nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. Dlaczego? Jaka jest alternatywa dla butelkowanej wody mineralnej?

Picie wody, odpowiednia ilość ruchu, brak nałogów czy zbilansowana dieta – sposobów na utrzymanie dobrego stanu zdrowia jest wiele. Co jednak zrobić, gdy okaże się, że nie jest to takie proste, bo woda – powszechnie uważana za najzdrowszą – zawiera potencjalnie szkodliwe substancje?

Która woda jest zdrowsza? Filtrowana czy butelkowana?

Zacznijmy od tego, że najpopularniejszymi rodzajami wody butelkowanej są woda mineralna i źródlana. Woda mineralna ma więcej minerałów niż źródlana – w jednym litrze powinna zawierać 1000 mg składników mineralnych. Ponadto, istnieją wody nisko-, średnio- i wysokozmineralizowane. Woda źródlana z kolei zawiera zwykle w 1 litrze do 500 mg składników mineralnych.

Z kolei woda z kranu różni się swoim składem w zależności od miejscowości. O ile w Warszawie „kranówka” posiada ok. 250 mg pierwiastków na litr, w Krakowie jest to ponad 300 mg na litr. Nieznacznie pod tym względem różni się więc od wody źródlanej kupowanej w sklepie.

Niestety, o ile woda źródlana i mineralna pobierane są ze źródeł podziemnych i są pierwotnie czyste pod względem chemicznym i mikrobiologicznym to problemem może być opakowania, do którego są rozlewane. Wyniki badań naukowców wskazują, że pod wpływem wysokiej temperatury jednorazowe butelki plastikowe PET zawierające w swoim składzie bisfenol A (BPA) mogą wydzielać do wnętrza drobinki plastiku. Dzieje się tak także pod wpływem zgniatania, innych uszkodzeń czy używania butelki więcej niż raz.

Jaki wpływ na zdrowie człowieka może mieć bisfenol A? BPA to związek toksyczny. Szacuje się, że może powodować m.in. stan zapalny i choroby narządów płciowych takich jak prostata czy endometrium. Może także powodować wcześniejsze dojrzewanie płciowe, a jego wysokie stężenia w organizmie człowieka może wywoływać takie choroby jak cukrzyca i choroby układu krążeniowego.

Woda filtrowana – bezpieczna dla zdrowia i planety

Zagrożenia, które niesie ze sobą korzystanie z jednorazowych butelek PET nie ma w przypadku wody filtrowanej. Niezależnie od tego czy filtrujemy wodę za pomocą dzbanków filtrujących, filtrów przepływowych czy butelek filtrujących możemy mieć pewność, że są one bezpieczne dla naszego zdrowia. Więcej informacji o bezpieczeństwie dzbanków i butelek filtrujących znajdziesz na blogu. Do dzbanków z filtrem i butelek filtrujących znani producenci używają bezpiecznych tworzyw, których jakość jest potwierdzona licznymi badaniami i certyfikatami.